Olvasási idő: 5 percReading Time: 5 minutes

Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (+36 70 426-3106)

Rövid történelem, nagy fejlődés

A fürdőszoba az otthonok legkisebb történelmével rendelkező helyisége. Magyarországon a XIX. század végén tette kötelezővé a tervezésüket Budapest önkormányzata, azaz maximum 150 éve jelent meg, amikor a csatornázás nagy lendületet vett. Ma már nem kérdés, hogy legyen-e egy lakásban fürdőszoba, mert hiánya miatt nem lehetne a lakhatási engedélyt kiváltani. 

Ahhoz képest, hogy rövid a múltja, hatalmas változásokon ment keresztül, s ma már a funkciója is kibővült. Nem csupán a tisztálkodás helyisége, hanem a pihenésé és a relaxálásé is. A modern technológia is megjelent itt, és ezért írhattam egy cikket az okos fürdőszobákról, amelyekben olyan kényeztetésünket biztosító szolgáltatásokat lehet élvezni, amiről nagyszüleink nem is álmodhattak volna. 

Mivel életünk, egészségünk fontos terepe a fürdőszoba, ezért nem mindegy, hogyan rendezzük azt be. A klasszikusnak hitt, és a szocializmusban megalkotott alapok, amelyekben egy kád és vele szemben a mosdó egyszerű kivitele szerepelt, mára elavulttá váltak. Számos szempontot kell figyelembe venni, hogy az ideális fürdőszoba kialakuljon.    

A tervezést meghatározó alapok

A tervezett vagy már meglévő fürdőszoba mérete és formája meghatározó, hiszen a falakon túl nem tudunk terjeszkedni. Azok a szerencsések, akik építkezhetnek, természetesen meg tudják határozni, hogy hol helyezkedjen el a házon belül a fürdőszoba, esetleg többet is be tudnak vállalni. Felmérhetik a fürdőzéssel kapcsolatos igényeket, és azt is, hogy hányan fogják rendszeresen használni ezt vagy ezeket a helyiségeket. Ezt már a tervezés elején tudnia kell a mérnöknek, hiszen a gépészeti és vízhálózati tervet is ki kell dolgozni. Arról is értesíteni kell a tervezőt, hogy milyen szaniterek és egyéb spa berendezések kerülnek majd a vizes helyiség(ek)be. Nem mindegy ugyanis, hogy csak a hagyományos kád-zuhanyzó rendszerben gondolkodunk, vagy megengedhetjük magunknak a jakuzzit és a szaunát is. 

A tervezett vagy már meglévő fürdőszoba mérete és formája meghatározó, hiszen a falakon túl nem tudunk terjeszkedni.

Sokkal nehezebb a dolga annak, aki már egy kész épületszerkezetbe költözik, hiszen a falakat csak kis mértékben lehet mozgatni, nem beszélve a víz- és csatornahálózatról, aminek a teljes átkötése hatalmas munkával és kiadással járna, ha egyáltalán lehetséges annak biztonságos megoldása. Ilyenkor a tulajdonos azzal főz, amije van. Amennyiben a megvásárolandó lakás fürdőszobája nem igazodik a család létszámához és igényéhez, akkor bölcsebb, ha egy másik, e tekintetben is megfelelő ingatlan után néz az ember. 

Figyelembe kell venni a fürdőszobával kapcsolatosan megváltozott szokásokat is. Ma már sokkal több dolgot kell betervezni oda, mint 40 évvel ezelőtt. Sok esetben a családtagok szokása miatt egyszerre kell egy kádnak és egy önálló zuhanykabinnak lennie a fürdőszobában. Lényegesen több dolgot tárolunk már ebben a vizes helyiségben, mint egykor. Sokkal több tisztítószer, kozmetikum és egyéb eszköz gyűlik fel, ami jelentős tárolókapacitást igényel, ergo sokkal több fürdőszobai bútort és polcot kell beszerelni. Ez az a helyiség, ahol erős és tompa fényre is szükség lehet, nem beszélve a fókuszált fényekről, emiatt a fürdőszobai világításhoz több elektromos kiállást kell biztosítani, de még a konnektorok számát és helyét is alaposan meg kell tervezni, hiszen már nem egyetlen villanyborotvával kell számolni az elektromos fogkefék, epilálók és masszírozók korában.  

A fürdőszoba kötelező darabjai

A fürdőszoba mérete és olykor annak formája is meghatározza, hogy miként tisztálkodhatunk meg. Hiába szeretnénk egy öblös kádat, ha az a helyiség nagy részét elfoglalná. A kis helyiségekben rendszerint a zuhanykabin a jó megoldás, esetleg egy sarokkádnak lehet helyet csinálni. Nagyon fontos szempont ugyanis, hogy legyen kényelmesen járható folyosó a kád és a mosdó között. Amennyiben erre nincs lehetőség, marad a zuhanyzó kialakítása, ami valószínűleg ilyen esetben a fürdő hátsó felében kap helyet. Ez a logikus megoldás, hiszen kezet mosni gyakrabban fogunk, s ezért a mosdónak kell az ajtóhoz közelebb lennie. 

A fürdőszoba mérete és olykor annak formája is meghatározza, hogy miként tisztálkodhatunk meg.

A mosdók esetében az a döntő, hogy azt hányan fogják rendszeresen használni. Egy nagy családnak nem lesz elég egy mosdó szett, hiszen a napirendje valószínűleg mindenkinek ugyanaz, és reggel, valamint lefekvés előtt elkerülhetetlen lesz a zsúfoltság és a veszekedés. Jobb ezt elkerülni azzal, hogy legalább két mosdó és a hozzá tartozó szekrények kerülnek egymás mellé. Ehhez persze nagyobb méretű fürdőszoba dukál. Mosdókból ráadásul számos fajta elérhető a piacon, és ezek zöme nem önmagában kapható, hanem valamilyen szekrény vagy mosdópult kialakításban. Kiválasztásukat meghatározza a fürdőszoba mérete, stílusa, színvilága és persze az azt használók összetett igénye.  

Választhatunk hagyományosnak mondható, saját lábon álló mosdót, aminek a lábazata mögött bújik meg a szifon és a vezetékek. Ott vannak aztán a nagyon divatos teletetős mosdók, amiket egybeöntenek a pultjukkal. Ez a megoldás a tisztításuk szempontjából nagyon praktikus, hiszen sokkal könnyebb kitakarítani. Látványra is különleges ez a megoldás, mert a beépített mosdó teljesen belesimul a pultba. Az ilyen teletetős szetteket sarokba tervezetten is be lehet szerezni. Előnyük továbbá, hogy köréjük rengeteg tároló telepíthető. Választhatunk pultra épített mosdót, ami különleges látványt nyújt, ám a mosdótestet rendszeresen pucolni kell. A sort szinte a végtelenségig lehetne sorolni egészen a klasszikus formamintájú hátfalas mosdóig. Ezek persze csak a formavilágukban mennek vissza a gyökereikhez, technológiájuk azonban már korszerű. 

Tárolás és világítás          

A tárolás problematikája ugyanolyan komoly kérdés, mint a konyha esetében. Talán még egy kicsit bonyolultabb is, mert itt személyre is szabni kell a tárolókat, hiszen a nők és a férfiak más eszközöket, dezodorokat stb. használnak, s eközben helyet kell adni a legtöbb esetben a mosószeres vegyszereknek is, mégpedig elkülönítve azokat a pipere holmiktól. A fürdőszobai szekrényeknél még az sem mindegy, hogy jobb- vagy balkezes-e az illető, akinek a dolgait elnyeli a szekrény. Alapos tervezésre és nagyon jól szofisztikált tároló szisztémára van tehát szükség, hogy mindenki mindent kényelmesen elérhessen a törülközőtől a fogkrémig. A kis méretű fürdőszobákban a tárolás legrafináltabb módjait kell választani az ajtóra szerelt akasztótól a falra rakható füles tartókig. 

A világítás sem lényegtelen kérdés a fürdőszobában, hiszen itt foglalkozunk behatóan az arcunkkal. A fürdőszobai szekrények akkor tökéletesek, ha azoknak van megfelelő világításuk, és annak tükrében el tudja a ház ura végezni a borotválkozást, az úrnője a szépítkezést. Az általános, központi fényforrás mellett tehát szükség van a mosdónál ezekre az erős fókuszfényekre. Amennyiben a fürdő a relaxálás terepe is, akkor nem maradhatnak el a rejtett, meleg fények a sarkokból. 

Kényszerhelyzetek elkerülése    

A hazai lakások zömét az úgynevezett Kádár-korszakban építették. Ez volt a lakótelepek születésének nagy korszaka annak minden előnyével és hátrányával együtt. A fürdőszoba akkoriban nem bírt olyan nagy jelentőséggel, mint manapság, és egyebek között nem számoltak a tervezők a mosógépek megjelenésével sem. A mosógép egy viszonylag termetes gép, aminek nem feltétlenül kellene a fürdőszobában működnie, hiszen a helyiség nem erre lett kitalálva. Csakhogy ezekben a lakásokban nem alakítottak ki egy külön kis fészket ennek a szerkezetnek, ami kapcsolódhatna a vízhálózathoz, ezért a többségnél a mosógép a fürdőszobában működik. Érdemes egy lakásfelújítás vagy vásárlás során feltérképezni, hogyan lehetne egy külön helyre telepíteni a mosást, még ha ez nagyobb munkálatokkal jár is. Ennek a gépnek az áttelepítése felszabadít egy csomó helyet a fürdőben, és megszűnik a vegyes funkciója. 

A másik, ugyancsak a korábbi lakásépítéshez kapcsolódó alapprobléma a kis lakásoknál tapasztalható, mégpedig az, hogy a fürdőszobában van elhelyezve az illemhely. Hogy ez milyen komoly konfliktusok forrása tud lenni, azt azok tudják, akik nem egyedül laknak egy ilyen lakásban. Két lehetőség van a helyzet orvoslására: amennyiben ki lehet a vécé helyét máshol alakítani, azt mindenképpen érdemes megtenni. A másik megoldás, hogy egy ilyen lakást nem többedmagunkkal használunk.     

A fürdőszoba 2024-ben színesbe öltözik. Fürdőszoba trendek.