Olvasási idő: 5 percReading Time: 5 minutes

Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (+36 70 426-3106)

Ereszcsatorna

A szerkezet, ami elvezeti a vizet

„Esik eső csendesen, lepereg az ereszen, az ereszen” – így szól a régi magyar nóta egyik ismert bevezető strófája. A ház egy olyan szerkezeti elemét énekli meg, amire az ember nem sokat gondol, pedig hihetetlenül fontos szerepe van az épület megvédésében. Magyarországon, különösen nyáron az a bizonyos eső ráadásul záporrá, zivatarrá képes válni, s már egyáltalán nem az a csendes fajta, amiről a dal szól. 

Nyaraink természete az utóbbi évtizedekben megváltozott, sokkal magasabb a hőmérséklet, sokkal hosszabb ideig tombol kánikula, viszont ezzel arányosan lényegesen nagyobb viharokra és akár özönvízszerű csapadékra számíthatunk. A víz pusztító ereje jelentős, amitől meg kell védenünk az otthonunkat, s erre szolgál az ereszcsatorna, ami összefogja a tetőről alázúduló vizet és jó esetben elvezeti egy rendben tartott víznyelőig, ezzel megvédve a ház falát és a lábazatát. Most, hogy a nyári záporok idejét hamarosan felváltják az őszi esők, érdemes lehet a figyelmünkre.   

A jó ereszcsatorna titka

Alkalmanként van szerencsém olyan épület mellett parkolni, amelynek a tetején végigfut egy ereszcsatorna, amire a ház tulajdonosa egyáltalán nem fordít gondot. Nagy esők idején nem célszerű oda állni a kocsival, mert az eresz nem tölti be a hivatását. Ellenkezőleg: a lyukain és repedésein keresztül átfolyik a víz, s mivel a csatornarészben lassan egy külön kis bozótos növekedik, ezért a felgyülemlő csapadék úgy spriccel alá, mintha locsolócsőből jönne. 

Alkalmanként van szerencsém olyan épület mellett parkolni, amelynek a tetején végigfut egy ereszcsatorna, amire a ház tulajdonosa egyáltalán nem fordít gondot.

 

A gondatlanság minden esetben károkat okoz, és ennek az épületnek a fala sem lesz jobb attól, hogy a lábazatát folyamatosan veri az eső. Az sem valami felemelő látvány, hogy a csatorna girbe-gurbán fut a tető alatt, elemei szétesőben vannak. Elképzelhető, hogy a tulajdonos a minőségen is spórolt egykor, amikor az épületet felhúzták, gondolván, hogy abban úgyis vállalkozások fognak működni. Márpedig a minőség mindig alapvető akár magára az ereszcsatornára, akár annak megépítésére gondolunk. Gyanítom, hogy a tulajdonos lakóházánál már nem ilyen ereszcsatornával találkoznék. A silány minőségű gyanúsan olcsó ereszek, lefolyócsövek sérülékenyebbek, könnyebben átrozsdásodnak. A gyenge szakmunkával készült ereszcsatorna sem képes ellátni tökéletesen a feladatát, mert hamar elválik a faltól, megtörik és gyorsan tönkremegy. Minőség és karbantartás – ez a jól funkcionáló ereszcsatorna titka.    

Az ereszcsatornák típusai anyag szempontjából

A piacgazdaságnak köszönhetően ereszcsatornából is számtalan típust gyártanak. Ezeket lehet anyaguk, formájuk, vízelvezető kapacitásuk szerint osztályozni. Kezdjük rövid áttekintésünket azzal, hogy milyen anyagból készülhet az ereszcsatorna. A legolcsóbb típusok műanyagból, PVC-ből készülnek. Olcsóságuk mellett a súlyuk is kedvező, nem okoz gondot a vele való munka, könnyű a telepítése. A PVC azért jó anyag, mert teljesen ellenáll a víznek, ezzel szemben a napsugárzásnak már kevésbé. Ugyan ma már kifejlesztettek UV-sugárzásnak ellenálló PVC-ket, de a műanyagnak megmaradt egy olyan tulajdonsága, ami nem kedvező. A műanyag ereszcsatornák a hő hatására sokkal jobban tágulnak, mint a fémek, és bár rugalmasak, de emiatt sérülékenyebbek is. A műanyag ereszcsatornák élettartama és ellenállóképesége lényegesen kisebb, mint a fémből készült típusoké. Mivel az ember nem akarja házának ereszét belátható időn belül cserélni, ezért nem is nagyon alkalmazzák ott. Elsősorban kisebb melléképületekre célszerű telepíteni, mivel esztétikai értéke is alacsony, és akkor még nem beszéltünk a szélnek való kitettségéről. 

A műanyag ereszcsatornák a hő hatására sokkal jobban tágulnak, mint a fémek, és bár rugalmasak, de emiatt sérülékenyebbek is.

A lakóházakon általában fémből készült ereszcsatornákat látunk futni. A leggyakrabban alkalmazott típus horganylemezből készül. A horganylemez tökéletesen vízálló, és sokkal masszívabb, mint a műanyag. Ellenáll a szélnek, és ugyanúgy az UV-sugárzásnak is anélkül, hogy bármilyen egyéb védőanyaggal le kellene ápolni. Természetesen valamivel drágább, mint a PVC, de könnyen feldolgozható, elemeit lágyforrasztással gyorsan össze lehet építeni. A horganyzott lemezeknek nem árt a meleg, még a tűz sem. Hő hatására sem veszít szilárdságából. 

Az ereszcsatornák drágább típusát alkotják az acélból készültek. Ezeket már speciális védőbevonattal kell ellátni. Az acélból készült ereszcsatornák még a horganylemezes típusnál is erősebbek, de ügyelni kell arra, hogy a védőbevonat tökéletes legyen, mivel egy kis kopásnál is azonnal megindul a rozsdásodás folyamata. A vörösrézből készült ereszcsatornákat tekinthetjük anyaghasználat szempontjából a csúcsnak, és persze ez a legdrágább típus. A vörösréz ereszcsatorna örökéletűnek mondható, ráadásul nagyon esztétikus, különösen a sárga vakolatú házak esetében. A friss vörösréz mély tónusa nagyon elegáns és a patina, amely mintegy önvédőréteget ad neki idővel, zöld tónusával sem csúnya. A védőréteg ellenáll a víznek, a napfénynek, és ugyanolyan szilárd és masszív az anyaga, mint az acélé. A vörösréz ereszcsatornák akár 100 évet is szolgálhatnak egy épületen, azaz legalább három generációnak nyújtanak védelmet a csapadék ellen.    

Az ereszcsatornák típusai kivitelezés szempontjából

Az ereszcsatornák lehetnek félkörszelvényűek (ezeket mondják hagyományosnak) vagy négyszögszelvényűek. A formavilág csak az alaktartósság szempontjából fontos. Nyilvánvaló, hogy a félkörös, aminek nincsenek élei, e tekintetben jobban vizsgázik. Az sem mellékes, hogy a félkörösben nehezebben kapaszkodik meg az üledék, és valamivel olcsóbbak is, mint a négyszögűek. Miért van akkor négyszögletű a piacon? Azért, mert az esztétikai szempontok is számítanak. Egy modern, fém-üveg kompozíciójú, lapostetős ház esetében a négyszögletes ereszcsatorna passzol a látványhoz. Végül is ezzel a formával sincs baj, ha jó minőségű és megfelelő a vízelvezető kapacitása. 

Az ereszcsatornák lehetnek félkörszelvényűek (ezeket mondják hagyományosnak) vagy négyszögszelvényűek.

És itt jön a képbe a funkcionalitás. Az ereszcsatornának képesnek kell lenni átlagosan 75 milliméter/óra intenzitású csapadékot elvezetni, mert hazánkban nagyjából ez a maximálisnak mondható záporvíz. Erre az értékre mindenképpen oda kell figyelni, amikor beszerezzük a vizet a tetőről elvezető szerkezetünket. Manapság nagyon divatosak a mediterrán házak, amelyekhez eredeti környezetükben egy sokkal sekélyebb ereszcsatornával látnak el, mivel azon a vidéken lényegesen kevesebb a csapadék. Az ilyen ereszcsatornák ugyan nagyon autentikusak, de célszerű a mélyebb, megfelelő kapacitással rendelkező típust alkalmazni. 

Az ereszcsatorna karbantartása 

Az ereszcsatornák ugyan a háznak azon elemei, amelyek nem tartoznak a látványosak közé, viszont annál hasznosabbak. A funkciójukat azonban csak akkor tudják betölteni, ha tökéletes állapotban vannak. A ház tulajdonosa viszonylag hamar észreveszi, ha az elemekkel valami baj van, hiszen repedés, lyukadás vagy az elemek elválása esetén a szivárgó víz azonnal jelez. Ezeket a szerkezeti romlásokat gyorsan fel kell számolni, hogy a víz ne tudja megkezdeni romboló útját.

Kevésbé látványos, lassú funkcióvesztést jelent az, ha a tulajdonos nem takarítja ki az ereszcsatornát. Ezt a műveletet érdemes évente két alkalommal elvégezni. Ellenkező esetben a csatornában megáll és felhalmozódik a por, ami a lehulló levelekkel és ágakkal egyfajta termőtalajjá változik, amiben különböző gyomnövények vernek gyökeret. Ezek a gyomok aztán még jobban megkötik a csatorna „talaját”, s végül a víz sehol máshol nem tud távozni, csak az ereszcsatorna oldalán. Nem célszerű ezt a végkifejletet megvárni. A rendszeres takarítással elkerülhető, hogy a házunkat ne áztassa el a sáros víz.     

A jó minőségű és szakszerűen felszerelt, rendszeresen karbantartott és kitakarított ereszcsatorna házunk biztonságának egyik fontos záloga, érdemes a figyelmünkre!   

A Magyarországra lecsapó viharok többsége szerencsére nem okozz komoly tragédiákat, ám annál több anyagi kárral járnak.