Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (+36 70 426-3106)
Színes álmokra vágyva
Nálunk talán kevesen gondolnák, hogy az indiai lakberendezési stílus milyen népszerű lett az utóbbi években. A nagy keresőportálok adatai alapján nagyon sokan tanulmányozzák ennek az egzotikus országnak a lakáskultúráját. Nem lehetetlen, hogy az elmúlt évek nehézségei is belejátszanak ebbe a trendbe, hiszen hátrahagytunk egy világjárványt, amikor bezártságban kellett élni. Az állandó lakásban tartózkodás már önmagában is frusztráló, és nagyon sokan szerettek volna a kiszabadulni a falak fogságából.
A természettel való közeli kapcsolat mellett sokkal kedveltebbek lettek a meleg színek, mert azok kavalkádja felderíti a szívet, gyönyörködteti a szemet. Ha pedig színes környezetre vágyunk, keresve sem találhatnánk jobbat az indiai stílusnál, ahol tobzódhatunk ezekben. India forró szívdobbanása az élénk színekben ismerhető fel talán a leginkább.
Tradíció és társadalmi változások
India Kína mellett a legősibb civilizáció. Amikor a sumérok megépítették első városaikat, akkor már birodalmak szerveződtek az Indus mentén. Az évezredes múlt mindig nagyon erős tradícióval párosul, s ez igaz erre az országra is, amely évszázadokig brit gyarmati sorba került. India volt a brit birodalom ékköve, és a két kultúra kölcsönhatása a mai napig érezhető.
Amikor Indiára gondolunk, ma már nem az egykori gyarmat jut az eszünkbe, hanem a gazdag vadállománnyal rendelkező dzsungelek, a zsúfolt nagyvárosok, a fűszeres ételek, és persze az a speciális divat, ami a ruházattól a lakberendezésig nagyon meghatározó. A színekben pompázó lakótereket az egyes területeket igazgató maharadzsák teremtették meg, hiszen nekik volt ahhoz megfelelő vagyonuk. Azt már megszokhattuk, hogy a magasabb társadalmi rétegek divatja idővel leszivárog a szélesebb társadalmi csoportokhoz, és nem volt ez másként az indiai társadalomban sem, ahol egyébként szigorú kasztrendszer uralkodott, és ennek még a mai napig sem haltak ki a gyökerei.
A maharadzsák palotáinak populizálódott stílusa az, amit manapság indiainak nevezünk, s ami meghódította más civilizációk szívét is. India a tradícióiból merített kultúrája brit közvetítéssel vált világszerte ismertté.
Színes kelmékbe burkolódzva
Az indiai hangulatot elsősorban a színekkel, a színes kelmékkel, textíliákkal lehet a legkönnyebben megragadni. Indiában évezredes hagyománya van a kelmefestésnek, és a jómód jelének tekintették az emberek, ha valaki díszes és színes ruhában járt-kelt. Ez a mai napig döntő szempont, különösen vidéken. Az indiai textíliákat nagy becsben tartják, a kelmével kereskedőknek nem kell attól tartaniuk, hogy tönkremennek. Hatalmas piacon tevékenykednek.
A kedvelt textíliák színe élénk és meleg. Ebben a nagy országban még sokáig nem lesz divatos a minimál dizájn és a monokróm lakásbelső. A legszegényebbek, akiknek csak vászonra telik, abból is a színeset választják, de a kicsit is módosabbak a minőségi kelméket vásárolják. Nagy keletje van a selyemnek, a batisztnak, a bársonynak és a muszlimnak. A színek tobzódását gazdag mintákkal egészítik ki. A minták ugyancsak követik a tradíciókat. A virág és egyéb növényi minták mellett India ikonikus állatai, az elefánt, a tigris, a páva jelenik meg sok párnahuzaton, ágyneműn, takarón és a kárpitokon. A geometrikus mintázat teljesen idegen ettől a kultúrától, azonban köröket, pöttyöket szívesen mintáznak a kelmékbe.
Kedvelik a csillogó díszeket, ezért számos textíliára varrnak flittereket, gyöngyöket, rojtokat. Talán ezek miatt mondják, hogy az indiai stílus nőies, és ez a fentiek okán igaznak mondható, ám az indiai stílus egy férfiasabb vonulattal is rendelkezik, ami ugyancsak természetes anyagokra épít. A maszkulin indiai lakásban a bőr, valamint az egyéb fa- és fémtárgyak dominálnak.
Hagyományos bútorok
Az indiai enteriőr bútorai is a hagyományokból építkeznek. Indiának a gyarmatosítás előtt nagyon erős volt a kézművesipara, és a bútorgyártást is igazi mesterek végezték a tradicionális fogásokat és anyagokat felhasználva. A berendezésben a tömörfa bútoroknak jut a főszerep, s ehhez azokat a faanyagokat használják fel, amelyet a természet gazdagon biztosít a térségben.
Jellemzőek ezáltal a teakfa, a cseresznye, a dió és a paliszanderbútorok, amelyeket díszes faragással látnak el. Gyakori az intarziás bútor, ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az indiaiak nem bútorozzák agyon a lakásukat. A nappaliban általában egy kis asztalka uralja a centrumot, és egy nagyobb szekrénybe kerülnek a lakók ruhái. Szék helyett kényelmes pamlagokra pihennek le. A textíliák töltik ki az üresen hagyott helyeket, esetleg egy-egy látványos dísztárgyat helyeznek el ott. Ilyen lehet egy Buddha-szobor, vagy egy díszes és nagyméretű réztál.
Jellemzőek még a vasalt bútorok, ezért a tömörfából készült példányokat kovácsoltvassal vagy rézzel teszik masszívvá és látványossá. Ez a hagyomány visszautal India gazdag fémműves múltjára. A bútorokon gyakran használnak olyan díszeket, amiket a kelméken is megtalálhatunk. Tipikus bútordarabnak mondható a hálószobában elhelyezett súlyos baldachinos ágy. A leeresztett függönyök biztosítják az alvó nyugalmát, hiszen a trópusi környezetben hemzsegnek a legyek és a szúnyogok. A baldachinos ágy egyébként most Európában is trendivé vált, nem függetlenül az indiai hatástól. Kedvelt bútoranyag még a rattan és a bambusz, amiből szinte kifogyhatatlanok a készletek a kontinensen.
Ahogy a bútoroknál és a textíliáknál, magának a lakóépületnek a burkolására is igaz, hogy természetes anyagot használnak fel, s ez elsősorban a kő. A kő hidege nagyon jól jön ugyanis ezen a forró éghajlaton, ráadásul nagyon könnyen lehet tisztítani, miközben nagyon strapabíró burkolóanyagról beszélünk. A szegényebbek persze nem tudják megfizetni a látványos kövezetet, s ezért a döngölt padló hűvösére bízzák magukat. Ilyen megoldás volt szokásban a vidéki Magyarországon is a múlt század hosszú évtizedeiben.
Virágok, illatok, fények
Indiában nagy kultusza van a virágoknak, és rengeteg fajtából válogathatnak. Nincs olyan évszakuk, amikor ne virágozna valamilyen növény. Szívesen díszítik a szobákat akár több, vázában álló kompozícióval, de gyakran térelválasztóként is virágfalat emelnek. A virágok illatát tovább fokozzák a különböző illatosító szerekkel. Nem szabad elfelejteni, hogy a népsűrűség mellett a szegénység is igen nagy. A szemét az utcán még mindig mindennapos jelenség, ami a forró klímában hamar megbüdösödik, nem beszélve a szentnek tekintett tehenek trágyájáról, ami ugyancsak hetekig száradhat a napon. Aki nem akarja, hogy a kellemetlen szagok a lakását is belengjék, annak gondoskodnia kell illatosítókról. Rendszerint erős aromájú füstölőket használnak, amelyek alaposan átjárják a szoba levegőjét még leégésük után is. Illatos olajmécsekkel egészítik ki ezt az illatparádét, valamint a térség olyan fűszereinek megtört darabjaival, amiket kis tálakban helyeznek el a szoba több pontján. Mi magunk is használhatjuk ezt a praktikát, hiszen kapható a hazai boltokban koriander, szegfűszeg, fahéj. Indiában még bizonyos paprikafajtákat is felhasználnak erre célra, amelyeknek az illata kellemes az emberi orrnak.
India a napfény és az izgalmas éjjeli fények világa. A selyemfátyolokon átszűrődő fények egyébként is sejtelmessé teszik a belső tereket. Az esti hangulatot tradicionális gyertyatartókban lobogó lángok varázsolják elő.
Az indiai stílus számos elemét ki tudja alakítani az, aki kedveli ennek az egzotikus világnak a hangulatát, s nem kell feltétlenül minden elemében ahhoz igazodni. Néhány színes kelme, pár díszesen faragott bútordarab és az ablakpárkányra kitett füstölő is elegendő lehet ahhoz, hogy benne érezzük magunkat India forró szívében.