Olvasási idő: 5 percReading Time: 5 minutes

Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (+36 70 426-3106)

Mivel a csemetének is szüksége van a saját birodalmára, ezért aki csak teheti, elvégzi a babaszoba kialakítását.

Új élet a babaszobában

A családok legnagyobb ünnepe, amikor új jövevény érkezik. A kisbabáknak mindenki örül és nagypapától nagynéniig körülrajongják. A szülők a legboldogabbak, ám attól a pillanattól kezdve megszületik egy új érzés, a szorongás és a féltés. Csak nehogy valami baj érje a csöppséget. 

Mivel a csemetének is szüksége van a saját birodalmára, ezért aki csak teheti, elvégzi a babaszoba kialakítását, amely majd idővel gyerekszobává fog átalakulni. A babaszoba lesz mindennapjainak legfontosabb területe. Itt fog először felkapaszkodni a kiságyban, itt kezd el mászni a padlón, itt fogja megtenni első, bizonytalan lépteit. És itt leselkednek rá az első veszélyek is, hiszen a kisgyereknek még nincsenek tapasztalatai, viszont nagy a kíváncsisága. A világ felfedezése azonban nem mindig biztonságos, annak megteremtéséről a szülőknek kell gondoskodniuk.   

A babaszoba kiválasztása

A babaszoba kiválasztása rendszerint még azelőtt megtörténik, hogy megszületne a trónörökös. Gyakorta döntenek úgy a szülők, hogy megfelelő lesz a legkisebb szoba is a célra, hiszen elegendő ott egy kiságy. Sokkal bölcsebb döntés, ha egy lényegesen nagyobb területet tudunk erre a célra felszabadítani, hiszen a hónapok gyorsan elrohannak, és ahol elfért egy gyerekágy, ott már az izgő-mozgó palánta nem fog elférni. 

Amikor a baba hazakerül, az édesanyának szinte minden idejét vele kell töltenie, pelenkázni kell, etetni, fürdetni stb. Ehhez helyre van szükség, hogy a szükséges műveleteket kényelmesen el tudja végezni, és legyen hely azoknak a bútoroknak és polcoknak, ahová a gyerek ruháit és egyéb dolgait el lehet tenni. Ráadásul majd jönnek babanézőbe a rokonok, és az az igazi, ha körül tudják állni a babaágyat. 

A babaszoba alaptulajdonsága, hogy gyorsan átalakuló szakaszokból áll, hiszen a gyerekek hamar felnőnek, és jelentősen megváltozik az igényük, valamint az is, hogy mivel fognak foglalkozni. Ha el akarjuk kerülni a költözködést, jobb már az elején a babaszobára úgy nézni, hogy az előbb gyerekszoba, majd tanulószoba is lesz egyben.   

A babaszoba alaptulajdonsága, hogy gyorsan átalakuló szakaszokból áll, hiszen a gyerekek hamar felnőnek, és jelentősen megváltozik az igényük, valamint az is, hogy mivel fognak foglalkozni.

A babaágy elhelyezése és a világítás szempontjai

A babaszobában már a kiságy elhelyezése sem lényegtelen. Sose állítsuk az ablak elé, hideg falhoz vagy a fűtőtesthez közel. Egy jó közép hőmérsékletű hely minden szobában rendelkezésre áll. Az erősen benapozott területeket is kerüljük. 

A világítás minden lakásban fontos szempont, de ha lehet, még fontosabb a babaszoba esetében. Az a jó megoldás, ha van egy erős központi fény, egy mennyezeti lámpa, és azokra a helyekre, ahol gyakran tevékenykedik az édesanya, gyengébb fényű, helyi lámpákat is elhelyezünk, például a kiságy vagy a pelenkázó mellé. Célszerű lehet egy éjszakai fényforrást is telepíteni, mert az első évben bizony akkor is szoptatni vagy altatni kell a gyermeket. Az éjszakai fényben az édesanya képes tájékozódni, viszont nem zavarja a csemetét. 

Az első lépések felé – milyen padlót válasszunk?

A babaágyból a hónapok múltával majd ki fog kéredzkedni a csemete, és attól a pillanattól kezdve kezdődnek a veszélyektől sem mentes kalandjai. Vannak szülők, akik ilyenkor leguggolnak, vagy leülnek a padlóra, és onnan szemlézik a terepet, ami egyáltalán nem bolondság. Ilyenkor a gyerek szemszögéből vizsgáljuk a világot, és sokkal könnyebben felfedezhetők azok a veszélyforrások, amiket idejében kiiktathatunk. Vegyük ezeket sorra! 

Kezdjük a padlóval, ahol csúszni-mászni fog már a kezdetektől. Nyilvánvaló, hogy a kemény kőpadló nem lesz ideális. A szőnyegpadló ugyan puha, viszont nehéz takarítani, és arra bizton számíthatunk, hogy foltos lesz. A legjobb megoldás a laminált padló, amin szőnyeget helyezünk el. A szőnyegnek nem kell minőséginek lennie, csak moshatónak. Ezzel a kombinációval megóvjuk a csemetét a hideg és kemény padló veszélyeitől, amikor megteszi az első lépéseit.    

Az első lépések felé – élek, zuhanó tárgyak, konnektorok   

A kiságyból kilépve a gyerek elé egy csodálatos, felfedezni váró világ tárul. Mindent meg akar majd ismerni, megfogni, meghúzkodni, vagy éppen a szájába venni. A szülők pedig nem lehetnek minden pillanatban ott, amikor akcióba lendül. Fontos, hogy a szobában ne legyen olyan bútor, amit fel tud borítani, vagy aminek éle van. Nem kell feltétlenül ívelt bútorokat venni, de ajánlatos az élvédőket feltenni azokra. Különösen akkor válik ez fontossá, amikor a palánta már élvezni kezdi a járás örömeit. A bútorok közül válasszunk puhafából készülteket, az üveg és fém kombinációjú típusokat kerüljük el.

A baba- majd gyerekszobában ne tartsunk polcokon nehéz és törékeny tárgyakat. A játékait tegyük egy egyszerű játékdobozban a földre, és legfeljebb csak a puha ruhák maradjanak a polcokon, amiket, ha véletlenül leránt, nem történik semmi baj. Sajnos, a gyerekek szeretnek a sarkokba menni, és az ott található konnektorok is nagyon érdekli őket. Jó előre be kell szerezni a biztonságos vakdugókat, amik megvédik az áram erejétől. Ugyancsak veszélyes lehet egy forró konvektor, amit bármikor megtapizhat. Nem feltétlenül kell egy teljes fűtőhálózati cserét beiktatni, elegendő, ha olyan borítást helyezünk a fűtőtest elé, ami megvédi az égési sérüléstől. 

Sok baleset származik abból, hogy a gyerek valamit megránt vagy belekapaszkodik, és az ráesik. A függönyök helyet okosabb reluxát vagy redőnyt tenni az ablakok elé. A redőny lehúzva abban is megakadályozza a kis kalandvágyót, hogy kitegye a lábát egy véletlenül nyitva hagyott ablakon. A függönynek a karnisa szokott elengedni, amennyiben nincs megerősítve, ezért, ha mégis függönnyel sötétítünk, azt feltétlenül erősítsük alaposan a falhoz. A bútorok közül is magára ránthat olyat, ami enged a súlyának. Ezeket is rögzítsük a falhoz. 

Mi ne kerüljön a szájba, orrba?   

A gyermekügyeletre gyakran érkeznek olyanok, akiknek a csemetéje lenyelt valamit, vagy úgy dugta az orrába, hogy eszköz nélkül nem lehet kiszedni. Nagyon kellemetlen és veszélyes is lehet, ha például olyan dolgot nyel le, ami súlyos kárt okozhat. Ne hagyjunk soha elől gyógyszereket, mert azok hasonlítanak a cukorkára, valamint a kemikáliákat gondosan zárjuk el a gyerek elől. A fürdőszobai szekrények magas polcaira kerüljenek a színes mosogatószerek, krémek és minden olyan anyag, ami nem kerülhet szájba. Az olyan növényeket sem szabad elérhető helyen tartani, amelyeknek mérgező hatásuk van, mert a gyerekek ezeket is szívesen rágcsálják meg. Minden nap vizsgáljuk meg, hogy nincs-e a földön olyan tárgy, amit a szájába kaphat vagy az orrába dughat. Még a legnagyobb elővigyázatosság mellett is előfordulhatnak ilyen balesetek, de jelentősen csökkenthetjük ennek esélyét.

Ablakok, ajtók  

Az ablak és annak környéke tiltott övezet! Sajnos minden évben hallani híreket ablakból kiesett kicsikről. A babazárak nagy biztonságot jelentenek, ezeket feltétlenül szereljük fel, és ne tegyünk az ablak elé olyan dobozokat, amelyekre a gyerek fellépve elérheti a kilincset. A gyerekek szeretnek az ajtóval is játszani, szívesen csapkodják be, aminek következtében vagy a saját, vagy a testvére kezét csaphatja oda. Ettől védjük meg őket, ha ajtóbecsapódás-gátlót szerelünk azokra az ajtókra, amelyek napközben nyitva vannak. 

A baba érkezése a legnagyobb csoda a világon, de sok évnek kell eltelnie, mire tisztában lesz a világban lévő veszélyforrásokkal. Különösen az első évek jelentenek nagy kihívást a szülők számára, de okos előrelátással megóvhatjuk őket a komolyabb bajoktól.