Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (+36 70 426-3106)
Nincs hová hátrálni
Általános problémát jelent hazánkban a tény, hogy a lakóépületek zöme még mindig alacsony energiatakarékossággal rendelkezik. Az energiahatékonyság elérésének az egyik nagy területét jelenti a minőségi szigetelés kialakítása, mely még mindig sokkal kisebb projekt, mint egy régi lakóépület passzívvá tétele.
A szigetelés a nyílászárókkal kezdődik, pontosabban azok kicserélésével. Nagyon sok olyan lakóház van, amelynek az ablakait a régi időkben tették be, sok esetben maga a tulajdonos oldotta meg a feladatot egy-két barátjával, családtagjával. Ezek az ablakok végtelenül egyszerű kialakításúak voltak – fakeret, üveg, zárszerkezet és egyszerű vasalat alkotta rendszerük ugyan biztosította a fény bejutását a lakásba, de jóformán semmilyen szigeteléssel sem rendelkeztek. Mivel ezek hatalmas felületei egy épületnek, egy felújítás során biztosan el kell távolítani azokat, hogy a helyükre korszerű, jól szigetelő nyílászárók kerüljenek. Az ablakcsere műveletének országos programmá kell válnia, hiszen elért bennünket az energiaválság. Nincs hová hátrálni.
Szakszerűség és minőség
A nyílászárók beépítése egykor a ház építésének egy kisebb fázisát jelentette. Ma már az ablakcsere egy nagyon komoly projekt, amely megfontolt döntéseket, jó szakembert és megfelelő tőkét igényel. Üdvös lenne, ha a közeljövőben sokkal több és könnyebben elérhető pályázati források állnának rendelkezésre egy ilyen beruházáshoz, mert az energiahatékonyság döntő szemponttá vált országosan is.
Ma már nem kerülhető meg a szakemberek igénybevétele a nyílászárók cseréjénél. A régi ablakok úgy viszonyulnak a modern, minőségi típusokhoz, mint a konflisok a sportautóhoz. Márpedig egy magas műszaki berendezés elhelyezése otthonunkban magas ismeretekkel rendelkező szakmunkát igényel. Már az ablakok kiválasztása során is ajánlatos a szakemberek segítségét igénybe venni. Nem mindegy ugyanis, hogy hová kerülnek az új ablakok, milyen ott a falrész. Az a tapasztalat, hogy a csere során általában nagyobb méretű ablakokra vált a tulajdonos, szemben az addig használt példányokkal. Ez pedig kőművesmunkával jár.
A nagyobb ablakok iránti igény a természetes fény megnövekedését célozza, valamint azt a vágyat, hogy a külvilág és a benti világ közötti kapcsolat közvetlenebb legyen. Mindezt úgy szeretnénk elérni, hogy közben a beépített elemek sokkal jobb hő- és hangszigetelő képeséggel bírjanak. A piacon számos olyan termék megtalálható, amelyek ezeket az igényeket lefedik, ugyanakkor a magas műszaki tartalom és a beépítési technológia miatt fel kell hagyni a maszekolással. Az a legjobb, ha olyan céggel lépünk kapcsolatba, amelyik a tanácsadástól a kivitelezésig mindent el tud végezni. Olyan nyílászárókkal foglalkozó céget érdemes választani, amelyiket nem köt egyetlen márkához üzleti érdek, és nagyon jó referenciákkal rendelkezik. A mi cégünket emiatt bátran ajánlhatom!
Hogyan válasszunk ablakot?
Az új ablakok kiválasztása nem egyszerű feladat és okos dolog, ha még a szaktanácsadás előtt végiggondoljuk a legfontosabb szempontokat. Első kérdés az, hogy akarunk-e a nyílászárók méretén és helyzetén változtatni. Második lépésben a műszaki paramétereket kell meghatározni. Az ablakokat osztályozó cikkben felsoroltak alapján el tudjuk dönteni, hogy milyen nyitó-záró rendszerű legyen az ablakunk. Melyik helyiségbe milyen nyílászáró a tökéletes választás.
A nappaliba és a hálószobákba célszerű olyan ablakokat választani, amelyeknek a vasalata biztosítja, hogy a szárnyakat több állásba is helyezhessük, azaz nyíló és bukó módon nyithassuk azokat. A kis helyiségeknél a térkihasználás szempontja válhat fontossá, ahová inkább speciális tolóablakot érdemes beépíteni.
Nem lényegtelen az anyagválasztás sem. Anyaguk alapján két nagy csoportból válogathatunk leginkább. A műanyag ablakok és a faablakok között ma már szigetelésben nincsen semmilyen különbség. A műanyag ablakok csak a szükséges karbantartást igénylik, amely a vasalatok évi egyszeri olajozására és a keretek időnkénti vizes ronggyal való lemosására terjed ki. A faablakok drágábbak és igénylik az évi karbantartást a fafelületek, viszont bizonyos típusú és stílusú házak esetében csakis ezek használata őrzi meg az épület harmonikus külsőjét. Egy boronaházhoz, vagy romantikus épülethez egyszerűen nem passzolnak a műanyag ablakok, még akkor sem, ha nem a szokásos pvc-szürke színben vásároljuk is meg azokat.
Szigetel és szellőzik
A jól szigetelő ablakok első generációjával még az volt a probléma, hogy ugyan valóban elzárták a hideget, ugyanakkor egyfajta dunsztba csomagolták a lakást. A szellőzés hiánya pedig kiváló táptalajt nyújt a penészgombának. Előfordult, hogy az ilyen nyílászárók használata többet ártott, mint használt.
Ma már olyan modern ablakokat lehet vásárolni, amelyek amellett, hogy kitűnően szigetelnek, biztosítani tudják a megfelelő szellőzést is. Amikor manapság nyílászárót vásárolunk, tulajdonképpen egy komplett rendszert veszünk meg. A szellőzést mechanikus résszellőzők biztosítják, amelyekhez nagy hatékonyságú, kiépített, bonyolult és rejtett csőrendszer kapcsolódik, és ezen keresztül áramlik a levegő megfelelő szabályozás mentén. Ezek a hőcserélős szellőztető berendezések nélkülözhetetlenek az olyan ablakok használata mellett, amelyeknek többrétegű az üvegezésük és a rétegek között szigetelésért felelős gázok vannak. Az ablakrendszerek csúcsát pedig az olyan egységek jelentik, ahol érzékelőkkel ellátott motorizáció szabályozza a szigetelés és szellőzés folyamatát.
Persze hiába vesszük meg a legjobb ablakot, ha annak beszerelése nem lesz tökéletes. Szükség van a jól képzett szakember közreműködésére, aki kiméri a vízszintes és függőleges felületeket és beállítja a vasalatokat. Ehhez a művelthez minden típus esetén speciális szerszámokat kell használni, ezért sem nélkülözhető a szakember igénybevétele. Annak ellenére, hogy az ablakszerkezet el van látva minden szükséges szigetelő anyaggal, a beszerelésnél purhabot is fel kell majd használni. Amennyiben a tömítőműveletnél hibázik a szakember, a gyorsan táguló hab elnyomhatja az ablakot, és akkor mikrorések alakulnak ki, megszűnik a tökéletes szigetelés. Hogy ez ne történjen meg, alacsony tágulású purhabot használnak a művelethez, hogy időben lehessen a folyamatokat szabályozni, és – ha kell – korrigálni. A művelet során a habra egy erre a célra kifejlesztett úgynevezett RAL fóliát is fel szoktak tenni, amely megakadályozza a hab gyors öregedését, így a minimális elmozgásokat kicsivel később is ki lehet igazítani.
Egyéb feladatok az ablakcsere során
Az ablak vagy ablakszerkezet nem egy önálló entitás, ugyanis a beépítés során annak párkányzata is lesz. Arra a szempontra is figyelemmel kell lennünk a tervezés során, hogy mekkora és milyen anyagból legyen a párkányfogadó. Meg kell határoznunk az osztásokat, a nyitási irányokat, valamint át kell gondolni az árnyékolás kérdését. Ne feledkezzünk el a szúnyoghálóról sem, mert kiderülhet nyáron, hogy arra nagyon is szükségünk lesz, ha közben nyitott ablakkal járatnánk a levegőt.
Maga az ablakcsere elég nagy zajjal és porral jár. Fel kell készülnünk az építési hulladék elhelyezésére, és persze nem árt, ha értesítjük a szomszédokat a munkálatokról. Ügyeljünk rá, hogy a munkafolyamatok csak az előre meghatározott időben történjenek, elkerülve egy rossz szomszédi viszony kialakulását.
Amennyiben ezeket a szempontokat alaposan sorra veszi a kedves olvasó, megvásárolja minőségi termékeinket, valamint a kapcsolt szakmai támogatásunkat, akkor a lehető legkisebb gonddal fog járni a nagy ablakcsere akció!